Haydi Brokoli yiyelim

BROKOLİ BENİM DÜNYAMDA Kİ ŞÖHRET

Denizlerin kralı kalkan derler, benim dünyamda sebzelerin kralı da Brokoli . Hatta sebzeler arasında ki şöhret olmalı.

Brokolinin hayat ağacı ve geçmişine bakarsak, turp familyasına ait olduğunu görüyoruz.

Brokoli izosiyonat olarak adlandırılan kanser karşıtı fitokimyasal türünün mükemmel bir kaynağıdır.

Izosiyonatlar kanserojen oluşumunu engelleyerek, vücudumuzda muhteşem bir kalkan yaratıyor.

Yapılan araştırmalarda izosiyonatların akciğer ve özofagus kanserini engellediği ve gastrointestinal sistem kanserlerine karşıda riski azalttığı kanıtlanmıştır. Özellikle meme tümörünü engelleyen bir izotisiyonat olan indol de içermekte.

Brokoli ve familyasında her ne kadar sağlığımız üzerinde olumlu etkisi olan birçok besin ögesi bulunsa da indol grubu ögeler apayrı bir özelliğe sahip.

Sizi hiç sıkmak istemiyorum ancak bu noktalara değinmeden geçmeyi vicdanım engelliyor. Belki sevmeyenler olabileceğini düşünerek yazdıklarımı daha inandırıcı bulup tüketmeye başlarlar diye şimdi bu muhteşem ögenin vücudumuzda ki işlevini anlatmak istiyorum.

Brokolide güçlü bir antioksidan ve toksin atımını hızlandıracak (detoks emzimlerinin stimülatörü ) olan indol-3 karbanal vardır. Görevi bu kadar da değil DNA yapımızı da koruyor.

KADINLARI GÖĞÜS VE SERVİKAL KANSERE KARŞI NASIL KORUYOR…

Östrojen kadınların en önemli hormonlarından biri, hem koruyor hem de bazı riskli metabolitler de yaratıyor.

Östrojenden üç adet metabolit oluşur.

Metabolitlerden 16-alfa hidroksiestron ve 4-hidroksiestron vücudumuz da  kanserojen etki yapar. Ne var ki üçünçü ve en sevdiğim metabolit 2-hidroksiestron bizi koruyor.

İndol-3 karbonal en sevdiğim son metabolitin diger ikisi karşısında ki gücünü ve miktarını arttırır.Burdan anlıyoruz ki kadınlar mutlaka brokoli tüketelim. Ancak meme kanseri erkekler de de görülüyor. Erkek vücudun da da bir miktar östrojen salınımı var. Erkekler siz de mutlaka tüketin. Ayrıca okumaya devam edin. Yukarda indolün detoks sitimülator enzimleri arttırdığından bahsettim , dolayısıyla vücudumuza çeşitli şekillerde aldığımız toksinlerin atımında da çooookkk etkili.

Brokolide aynı zamanda sülforofan olarak adlandırılan bir fitokimyasal da var. Sülforofanlar faz 2 enzimlerini arttırır. Yani kanserle savaşan enzim seviyesini yükseltir. Faz-2 enzimlerin de  prostat kanseri riskini azalttığına dair çalışmalar var.

BESİN DEĞERLERİ:

Bir kase brokolide 2 gr protein, 2gr,lif, 288 mg potasyum, 43 mg kalsiyum, fosfor,beta karoten, ve 1.277 mcg lutein ve zeaksantin vardır.

Ayrıca kalori açısından çok fakir 85 gr brokoli 20 kalori……ne mutlu değil mi. Haydi kadınlar brokoli yemeye. Meme kanserine karşı koruyucu etki dalı OSCAR ödülünü sonuna kadar hak eden sebzeyi seviyorum …

Dyt. Ayşegül Bahar
Beslenme & Diyet Uzmanı