Dyt. Ayşegül Bahar

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşegül Bahar 1976 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve ortaokul eğitimini Çanakkale Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

1994 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun olduktan sonra Ankara Başkent Üniversitesinde 1 sene boyunca klinik ve poliklinik diyetisyeni olarak çalıştı. Özel transplantasyon diyetisyeni olarak Prof Dr Mehmet Haberal ile aktif olarak çalıştı.

2001-2004 yıllarında Yeditepe Üniversitesi İngilizce işletme MBA programı Healthcare Management Track (Sağlık Yönetimi Toplum Sağlığı) konusunda bilim uzmanlığı masterı yaptı. Hacettepe Üniversitesinde sporcu beslenmesi üzerine eğitimler almış. Lisans tezini dalgıçlar üzerine beslenme konusunda hazırlamıştır.

1999-2004 yılları arasında VKV Amerikan Hastanesinde Klinik Diyetisyen olarak çalıştı. Bu çalışma süreleri içinde sağlıklı beslenmenin bir koruyucu sağlık hizmeti olduğunu düşünen Ayşegül Bahar, toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla birçok halka açık eğitimler vermeye başlamış, ulusal ve uluslararası beslenme bilimleri araştırmaları yapmıştır. Amerikan hastanesi Endokrinoji  Bölümü doktorları ile multidisipliner çalışmış ve araştırmalarda bulunmuşlardır.

Halen çeşitli kurum ve kuruluşlarda beslenme danışmanlığı ve eğitimleri vermektedir. 2003 yılından bu yana  İstanbul’da Slimcity Beslenme danışmanlığı kliniğinde çalışmalarına devam etmektedir. Slimcity Sağlıklı Beslenme Merkezinin kurucusu olan Bahar 2003- 2004 yılları arasında Sculpture Therapy Center’da beslenme danışmanlığı yapmıştır. Boehringer and Ingelheim ve Mc Donalds gibi şirketlere ürün danışmanlığı vermiştir.

Ayşegül Bahar anne bebek dergisinde köşe yazarlığı, milliyet.com.tr de bebe-çocuk bölümü yetkili beslenme danışmanı ve yazarlığı yapmıştır.

2019 yılı Fonksiyonel tıp eğitimlerini tamamlamış ve Fonksiyonel tıp diyetisyeni olmuş ve kariyerine bütüncül tıp bakış açısıyla kronik ve otoimmün hastalıkları olan bireylerin sağlığı ve beslenmesi ile devam etmektedir. 2020 yılında Psikonöroimmünoloji (PNI) ile tanışmış ve eğitimlerine başlamıştır. Bütüncül bakış açısı içerisinde daha derin bilgilerin önemini bilerek eğitimlere devam etmektedir.

Bireysel çalışmalarının yanı sıra kurumsal beslenme danışmanlığının iş performansı ve koruyucu sağlık hizmeti olarak önemsemesi sebebiyle bu mantığı benimsetmek adına çeşitli kurumlarda kurumsal danışmanlık veya ürün danışmanlıkları vermektedir.

Toplum bilinçlenmesine verdiği önem nedeniyle aynı zamanda dernek çalışmalarında bulunmakta ve halen Pozitifiz Derneğinin beslenme danışmanlığını gönüllü olarak sürdürmektedir. Dernek bünyesinde ve toplumsal etkinliklerde konuşmacı olarak seminerler vermektedir.

2014 yılında Türkiye Yelken Federasyonu Sağlık Kurulu üyesi olmuştur.

Ayşegül BAHAR Türkiye Diyetisyenler Derneği, Hacettepe Mezunlar Derneği, Diyabet Obezite ve Beslenme Derneği ile Amerikan Diyetisyenler Derneği üyesi, Pozitifiz Derneği gönüllü diyetisyenidir.

2013 yılında “Diyetten İllalah!” adlı kitabı çıkmıştır.

Slimcity’de pni ve fonksiyonel tıp yaklaşımı ile danışanlarına devam etmektedir.

Yayınları:

1- PUBLIC SCREENING IN ISTANBUL FOR OBESTY AND TYPE TWO DIABETES

Safak GUVEN,Aysegul BAHAR, Emine ASLAN, Dilara KOCAK, Ayse KORKMAZ, Tugce AYTULU, Ender BERKER, and Nazan CANBOLAT

2- THE EFFECTIVENESS OF MULTIDISCIOLINARY APROACH FOR OBESITY TREATMENT

Safak GUVEN, Tugce AYTULU, Nazan CANBOLAT, Aysegul BAHAR, Dilara KOCAK and Ayse KORKMAZ

3- THE LIFESTYLE OF OBESE PATIENTS

Safak GUVEN, Ayse KORKMAZ, Tugce AYTULU, Aysegul BAHAR, Emine ASLAN, and Dilara KOCAK

 

@aysegulbahar_  instagram

https://twitter.com/AysegulBahar

www.slimcity.com.tr

05353751101