16. yy dan bu yana gelen lezzet, faydaları paha biçilmez

BRÜKSEL LAHANASI

Brüksel lahanası adından da anlaşılacağı gibi 16. yy da Belçika’nın başkenti Brüksel de yetiştirilmiş bir bitki. Adı üzerinde yani. Lahana ailesinden gelir. Lahananın içerdiği ögelerin neredeyse tamamını içerir.

Lahanalar genel olarak bütün sebzelerde olduğu gibi kanserojen etkileri azaltan besin ögelerini içerir. Günlük ve haftalık beslenmenizde  düzenli olarak tüketin derim.

Çalışmalar kolon kanserini önlediğine dair veriler göstermekte.

Brüksel lahanasında, kanser öncesi hücrelerin gelişimini önleyen sinigrin adlı ögeyi içerir. Sinigrin’in bir metaboliti olan allil izosiyanat brüksel lahanasının aktif maddesidir. Bu sebzeye ait karakteristik koku buradan gelir. Çok etkili olan bu öge brüksel lahanasını arada sırada tüketen biri için bile kolon kanserine karşı koruyucu etki yaratır.

Ağır bir kokusu vardır ancak lezzetiyle koku arasında pek fazla ilişki yok hatta hiç ilişki yok diyelim. Bu lezzetli sebzeyi garnitür olarak veya kıymalı sebze yemeği olarak rahatlıkla tüketebiliriz.

Brüksel lahanası aynı zamanda iyi miktarda folat (folik asit) potasyum, kemik güçlendirici ve kan pıhtılaşmasında etkili K vitamini ve az miktarda beta karoten içerir. 90 gr brüksel lahanası 32 kalori…Ufak bir uyarı Coumadin kullanan insanlar K vitamin yüksek olması sebebiyle dikkat etmelidirler.

Dyt. Ayşegül Bahar
Beslenme & Diyet Uzmanı