Magnezyum Sitrat Neye İyi Gelir?

Magnezyum, vücutta 300’den fazla enzimatik reaksiyonda görevi olan temel ve çok amaçlı bir mineraldir. İnsan vücudunda en fazla bulunan dördüncü mineral olan magnezyumun yaklaşık yüzde 99’u kemiklerde, kaslarda ve yumuşak dokularda bulunur. Kas ve sinir sistemi hücrelerinin devamlılığında ve kemik sağlığının korunmasında rol oynar. Kan şekeri ve kan basıncı seviyelerinin düzenlenmesi vücutta aldığı diğer görevler arasındadır.

Vücudumuzun magnezyum ihtiyacını karşılamak için magnezyumdan zengin besinleri tüketmeliyiz ya da takviyeler kullanarak bu açığı kapatmalıyız. Piyasada, magnezyum eksikliğini önlememize yardımcı olabilecek farklı formlarda magnezyum takviyeleri mevcuttur ve bunlardan biri de magnezyum sitrat’tır.

Magnezyum sitrat nedir ve ne işe yarar?

Hangi formda olursa olsun magnezyum takviyesi kullanmanın temel nedeni, bu mineralin vücutta yeterli seviyelerini korumaya yardımcı olmak ve böylelikle eksikliğini önlemektir. Bazı çalışmalara göre gelişmiş toplumlarda yaşayan kişilerin üçte ikisi günlük önerilen magnezyum alımını karşılayamamaktadır. Bu nedenle magnezyum eksikliğini, yetişkinleri etkileyen en yaygın besin eksikliklerinden biridir. Emilim sorunları, beslenmede meyve veya sebze eksikliği ile kötü toprak kalitesi gibi bazı nedenler magnezyum eksikliğine yol açabilmektedir.

Magnezyum sitrat, tuz ve sitrik asit kombinasyonuyla yapılan bir magnezyum preparatıdır. Magnezyum sitrat, ince bağırsakta su ve sıvıları arttırma kabiliyeti sayesinde kabızlığı gidermek ve bağırsakları temizlemek için etkili bir şekilde çalışır. Bununla birlikte, magnezyum sitratın tek faydası kabızlığı gidermek değildir aynı zamanda magnezyum eksikliğine bağlı oluşabilen uyku sorunları, baş ağrısı, yorgunluk, kas ağrıları veya kramplarının tedavisine de yardımcı olabilir.

Magnezyum sitratın faydaları ve kullanım alanları şunları içerir:

-Bağırsaklardan dışkıyı temizlemek. Bu nedenle bazen ameliyattan önce veya kolonoskopi gibi bazı bağırsak prosedürlerinden önce magnezyum sitrat kullanılır.

-Kabızlık, gaz ve şişkinliği gidermek.

-Kas ve sinir fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olmak.

-Daha yüksek enerji seviyelerini desteklemek ve yorgunluğu önlemek.

-Kemik ve diş sağlığını desteklemek.

-Normal kan basıncı, kalp atışı ritimleri ve kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olmak.

-Sakinleştirmek.

-Sağlıklı bağışıklık sistemi işlevini desteklemek.

Magnezyum sitrat nasıl kullanılır?

Tam olarak ürün açıklamasında belirtildiği veya bir uzman tarafından önerildiği şekilde kullanın. Daha fazla veya daha az miktarlarda veya önerilenden daha uzun süre kullanmayın.

Yemekten en az 1 saat önce veya 2 saat sonra aç karnına magnezyum sitrat alın.

Magnezyum sitrat, ilacı aldıktan sonra 30 dakika ila 6 saat içinde bir bağırsaklarda hareket sağlamalıdır.

7 günlük kullanımdan sonra belirtileriniz düzelmez ya da takviye alımı sonuç vermezse doktorunuzu ulaşın. Müshil etkili olan bu takviyenin kullanımından sonra bağırsak hareketinin olmaması, nadiren kabızlıktan daha ciddi bir durumun işareti olabilir.

Yan etkiler ve uyarılar

Magnezyum sitratın olası yan etkileri şunlardır:

-İshal

-Mide krampları

-Bulantı ve kusma

-Bağırsaklarda gaz

-Baş ağrısı

-Aşırı terleme ve susuzluk

Magnezyum sitrat alımı sonrası çok nadir olarak alerjik reaksiyon görülebilir. Ciltte kırmızı döküntüler, dudak, dil ve boğazın şişmesi ve nefes almada zorluk gibi belirtiler yaşanması durumunda acilen doktora başvurulmalıdır.

Magnezyum sitrat aldıktan 2 saat öncesi ve sonrası başka bir ilaç almaktan kaçının. Çünkü laksatif etkisi nedeniyle diğer ilaçların emilimini bozabilir.

Magnezyum sitrat alımı sonrası bağırsaklarınız daha fazla su çekeceği için susuzluğa karşı yeterli sıvı aldığınızdan emin olun. Vücudunuzdan sıvı atımına neden olan alkol ve kafeinli içecekleri sınırlandırın.