Herhangi bir spor kulübü üyeliğim yok fiziksel aktivitemi nasıl artırırım? 

Çok zor olmayan gün içinde uygulayabileceğiniz aktivite örnekleri;
-Ev temizliği
-Bahçe temizliği
-Bisiklet sürmek
-Lokal bir yerde tenis, basketbol,voleybol oynamak
-Yürüyüş veya jogging
-Gün boyu bileklerinize ağırlık takmak
-Araba kullanmadan gideceğiniz yerlere yürümek
-Asansör kullanmamak

Demirden zengin besinler hangileridir? 

Demirden zengin gıdalar kırmızı et, tavuk, hindi, domuz eti, balık, ıspanak, baklagiller, demir ile zenginleştirilmiş ekmek veya tahıllar. Bitkisel kaynaklı demir emilimi çok kolay değildir bu sebeple C vitamini takviyesi ile beraber tüketilmelidir. Salatalara limon, mercimek çorbasına limon eklemek, demir ile zenginleşmiş tahıllara meyve eklemeyi tavsiye ederim. 

50 yaş üzeri erkeklerde osteoporoz riski var mıdır? 

Her ne kadar kadınlarda erkeklere oranla daha yüksek oranda olsa da erkeklerde de (NIH raporlarında açıklandı) osteoporoz riski vardır. Her 2 kadından biri her dört erkekten de biri 50 yaş sonrası osteoporoz riskini taşıyor. 21 yaş sonrası her bireyin Kalsiyum ve D vitamini tüketimlerini kontrollü olarak almaları önemli. Hergün mutlaka iki porsiyon yağsız süt veya yoğurt almaları büyük önem taşıyor. Eğer kalsiyum tabletlerinden kullanıyorsanız içinde D vitamini içereni tercih edin. 

Hamilelik döneminde önerilen balık tüketim miktarı nedir? 

Hamilelik döneminde tamamen balık tüketimini kısıtlamak çok anlamlı değildir. Güvenilir balıklardan rahatlıkla tüketebilirsiniz. Haftada 1 tane 500 gr balık tüketmek sizin için yeterli olacaktır. Bu dönemde sadece civa oranı yüksek olan balıkların tüketilmemesine dikkat etmekte fayda vardır. Bunlar da kılıç balığı, köpekbalığı, beyaz tuna balığı vb… 

Bal şekerden daha besleyici bir gıda mıdır?

Bu hep karıştırılan ve çok merak edilen bir sorudur. Bal içerisinde farklı şekerleri içeren güzel aroması olan bir tatlıdır. İçerisinde fruktoz, glukoz, sucroz gibi şeker kombinasyonları vardır. Ancak besleyici değerlere baktığımızda şeker veya balık aynı miktarları besin değerleri açısından aynıdır. Ancak 1 tatlı kaşığı bal ile 1 tatlı kaşığı şeker aynı kaloride değildir. Bal daha kalorilidir. Yani kek ve kurabiyelerde şeker yerine bal kullanmak düşük kalorili ürünler yaptığınız anlamına gelmez, 1 çay kaşığı bal yaklaşık 21 kaloridir. 

Kahvaltı yapmak gerçekten kilo vermemize yardım eder mi?

Şuana kadar okuduğumuz araştırmalar kahvaltı yapma ile zayıflama arasında önemli bir bağlantı olup olmadığını göstermemekte. Ancak bazı araştırmalar ise kahvaltı yapmayan bireylerde obezite prevelansının yüksek olduğunu göstermektedir. Ancak biliyoruz ki atlanan her öğünün arkasından diğer öğünde besin tüketimi çok yüksek olmakta.

Aktif olarak spor yapan (basketbol oynayan ) çocuğuma ara öğünlerde ne verebilirim?

Çocuğunuz için 200-300 kalorilik ara öğünler yeterli olacaktır. İşte size birkaç fikir. • Yulaf ezmesi, yağsız süt, 1 çorba kaşığı bal, elma, tarçın karışımı • Yulaflı ve tahıllı ekmek ile yapılmış peynirli sandviç ve meyve suyu 

Süt alerjisi ve laktoz intoleransı aynı mıdır? 

Hayır değildir. Ancak birçok insan süt alerjisini, laktoz intoleransı ile karıştırırlar. Her iki hastalığı birbirinden ayırmak çok zordur. Bazen semptomlar bile aynı olabilir. Laktoz intoleransı süt içinde bulunan karbonhidratın sindirilememesinden kaynaklanan durumdur. Semptomlar Diare, gaz, şişkinlik, sancıdır. Süt alerjisi ise vucudun sütü zararlı bir madde olarak algılayıp antikor üretmesidir. Semptomlar daire, kusma, şişkinlik, gaz sancısı şeklindedir, bazı vakalarda ise burun tıkanıklığı, hapşurma, grip olma, öksürük, hırıltı olabilir. Süt alerjisi olan kişiler süt ve süt ürünlerini hayatlarından tamamen çıkartmalıdır. Laktoz intoleransın ise laktozsuz süt ürünleri tüketilerek beslenme düzenlenebilir. 

Muz ve portakal suyu dışında nelerde potasyum yüksektir? 

Sebzeler ve meyveler çok iyi potasyum kaynaklarıdır. Potasyum kan basıncının ayarlanması açısından büyük önem taşır. Muz ve portakal suyu dışında; patates, brokoli, ıspanak, kavun, mantar, kuru kayısı yüksek miktarda potasyum içerir. 

1 çay kaşığı tuzun içinde ne kadar sodyum vardır? 

Bir çay kaşığı tuz 2300 mg sodyum içerir. Tuzun formulü NaCl dir. %40 sodyum, %60 kloride den oluşur. Günlük tuz tüketim önerileri sodyum açısından 2300 mg sodyumdan daha az miktarda önerilir. Ancak bu sadece bizim yemeklere eklediğimiz tuzdan elde edilen sodyum dur. Bunun yanı sıra proses ürünlerden de sodyum yüksek miktarda alınır.

Keten tohumu iyi bir posa kaynağı mıdır?

Evet , 1 çorba kaşığı keten tohumunda 3 gr posa vardır. Aynı zamanda keten tohumunda besin öğeleri de zengin miktarda bulunur. Keten tohumu iyi bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Bu sebeple kolesterol kontrolü ve anti-enflamatuar etkiside kaçınılmazdır. Keten tohumunu yoğurdunuza, sabah tüketeceğiniz tahıl karışımlarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.