Az su içme ile Obezite arasındaki İlişki

Obezite, global bir sağlık sorunudur ve günümüzde dünya genelinde 600 milyondan fazla kişi obez olarak tanımlanmaktadır. Araştırmacılar giderek daha fazla sayıya ulaşan bu epideminin önlenebilmesinde yeni bir potansiyel yöntem bulmuş olabilirler. Bu yöntemin adı yeterli su içmek.

Yeterli su tüketiminin sağlık üzerindeki olumlu etkileri uzun bir zamandan beri bilinmektedir. Bir yandan su içsek de vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi sırasında devamlı vücuttan sıvı atımı gerçekleşir. Solunum, terleme, idrar ve dışkılama vücutta su kaybına neden olmaktadır. Vücutta yaşanan bu su kaybının önlenebilmesi için de düzenli olarak içeceklerin ve sıvı içeren besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Vücutta su eksikliği dehidrasyona, yorgunluğa ve ileri düzeyde susuzluk ise yaşamı tehdit eden boyutta sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Kişilerin sıvı ihtiyaçları kilo, yaş ve fiziksel aktivite düzeylerinden etkilendiği için kişiden kişiye değişebilir. Fakat genel olarak yiyecek ve içeceklerden günlük sağlanması gereken sıvı miktarının 2.7-3.7 kg. arasında olması gerektiği söylenebilir.

Michigan Üniversitesi tarafından yürütülen bir çalışmaya göre Vücut Kitle İndeksi(VKİ) yüksek olan ve obez olarak tanımlanan kişilerin vücutlarında susuzluk daha sıklıkla görülmektedir.

Araştırmada yaşları 18-64 aralığında olan yaklaşık 10 bin kişiden toplanan veriler değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların yaklaşık 1/3 ünün yetersiz sıvı aldığı ortaya çıkmıştır. Daha da fazlası olarak dehidrasyon ile obezite arasında bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Yeterli sıvı almayanların, alanlara göre VKİ değerleri daha yüksek bulunmuştur. Az su içenlerde obezite görülme olasılığı, yeterli su içenlere göre %50 daha yüksek olarak tanımlanmıştır.

Araştırma ekibinin başı olan Dr. Chang’a göre bu çalışma ile kilo ile hidrasyon arasındaki ilişki net olarak ortaya çıkarılmış değil henüz. Fakat bu araştırma gelecekte yapılacak çalışmalar için bir gösterge olacak.

Obez bireylerde görülen susuzluk durumunun davranışsal kaynaklı olabileceği düşünülüyor. Örneğin gerçekte susadıkları halde su içmek yerine yemek yemek gibi…

Kaynak:

http://www.annfammed.org/content/14/4/320