Aşırı Alkol Tüketiminin Solunuma Etkileri

Loyola Chicago Üniversitesi araştırmacıları tarafından yönetilen bir çalışmada, aşırı alkol tüketimine ilişkin yeni bir potansiyel sorun tespit edildi.  Buna göre aşırı alkol tüketenlerin, alkol tüketmeyenlere kıyasla verdikleri nefeste daha az nitrik oksit olduğu ortaya çıktı. Chest Dergisinde yayınlanan araştırma bulguları oldukça önemli çünkü nitrik oksit vücutta bazı zararlı bakterilerle mücadelede görev alır.

Aşırı alkol tüketimi ile nitrik oksit arasında böyle bir bağlantının olduğunu bildiren bu çalışmanın araştırmacılarından Dr. Majid Afshar, alkolün akciğerlerde sağlık dengesini bozabileceğini belirtmiştir.

Dr. Afshar alkol tüketiminin çoklu organ sistemleri üzerindeki etkisini inceleyen Loyola Üniversitesi Alkol Araştırma Programında yer alan 50 araştırmacıdan biridir. Bu ekiptekiler, uzun bir süredir akut ve kronik alkol tüketiminin, vücuttaki moleküler, hücresel ve fizyolojik yanıtlarını incelemektedir. Çalışmalar endokrin, gastrointestinal, bağışıklık, sinir ve iskelet sistemleri üzerine odaklanmıştır.

Araştırma kapsamında 2007-2012 yılları arasında 12 binden fazla yetişkine ilişkin veriler değerlendirilmiştir.  Her gün en az 1 kadeh içki içen kadınlar ve her gün en az 2 kadeh içki içen erkekler aşırı alkol tüketenler kategorisinde değerlendirilmiştir.

Nitrik oksit, solunum sırasında vücutta üretilen renksiz bir gazdır. Bir nitrik oksit molekülü bir nitrojen ve bir oksijen atomundan oluşmaktadır.  Nitrik oksit ve diğer bazı benzer mokelüller solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan zararlı bakterilerin öldürülmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Astım hastalarına uygulanan nefes testlerinde solunan nitrik oksit miktarı, kullanılan ilaçların etkinliği açısından iyi bir göstergedir. Ancak bu yeni bulgular ışığında aşırı alkol kullananlarda bu testlerin değerlendirilmesinin daha güç olabileceği araştırmacılar tarafından belirtilmiştir.

Alkol ile nitrik oksit arasındaki bu etkileşimin daha kapsamlı, yeni çalışmalarla netleştirilmesi ve hastalara uygulanan nitrik oksit ölçümlerinde alkol kullanımının hesaba katılması gerektiği araştırmacılar tarafından önerilmektedir.

Kaynaklar:

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0012369216012617

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/08/160801142051.htm