Yeşil Kahve Zayıflatır mı?

İnsanoğlunun zayıflatıcı mucizevi ürün/besin arayışı durmaksızın devam ederken Dr. Mehmet Öz’ün yaklaşık 1 yıl önce ABD’deki televizyon programında zayıflamaya yardımcı bir ürün olarak sunduğu yeşil kahve ekstreleri son zamanların popüler ürünü oldu. Etrafımdaki pek çok insanın yeşil kahve tüketmeye başladığını duyuyor ve danışanlarımdan da bu konuda pek çok soru alıyorum.

Diyet+egzersiz ikilisi olmaksızın kilo verme çabalarının nafile olduğunun altını her fırsatta çizen bir diyetisyen olarak yeşil kahve konusuna da temkinli yaklaştığımı belirterek yeşil kahvenin özelliklerine gelin hep beraber bakalım.

Yeşil kahve,tükettiğimiz kahvenin kavrulmamış halidir. Bunu tıpkı yeşil çay/siyah çay ilişkisi gibi düşünebiliriz. Nasıl ki siyah çayın işlem görmemiş yani doğal formu yeşil çay ise kahvenin işlem görmemiş forumu da yeşil kahvedir. Bir ürün ne kadar az işlem görürse o kadar doğaldır ve besinlerden en çok faydayı sağlamak için onları en doğal hallerinde tüketmek gerekir. Bu bağlamda çayda da kahvede de işlem görmemiş olan yeşil olanını tercih etmek doğru olacaktır.

Yeşil kahve ile ilgili yapılan dar kapsamlı bilimsel çalışmalar zayıflamaya olumlu etkisi olduğu yönünde sonuçlar vermiştir. Ancak bu konuda kesin yargıya varılması için çok daha geniş kapsamlı çalışmalar gerekmektedir.

Yeşil kahvenin zayıflattığı iddia edilen bileşeni klorojenik asittir (CGA).Antioksidan bir fitokimyasal olan CGA ince bağırsakta glikoz emilimini ve karaciğerden kan dolaşımını salınan glikozu inhibite eder. Kan dolaşımındaki glikoz seviyesi düşük kaldığı için vücut enerji kaynağı olarak karbonhidrat yerine yağ hücrelerini kullanmaya başlar ve böylece vücut yağlarının azalmasına yardımcı olur. Kavrulmuş kahvede CGA oranı oldukça düşer.  Örneğin 1 gram yeşil kahvede 32-42 mg arası CGA bulunurken kavrulmuş kahvede 2-7 mg seviyesindedir.  Ayrıca yeşil kahve tıpkı kavrulmuş kahve gibi kafein içerir. Kafeinin metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir. Bu özelliği ile de kilo vermeye katkı sağlayabilir.

Yeşil kahve aroma açısından kavrulmuş kahveden oldukça fakirdir. Tadı daha çok bitki çayına benzer. Bu açıdan kahve tutkunlarını tatmin edecek bir içecek olmaktan uzak. Ancak daha faydalı olduğu da bir gerçek.

Eldeki veriler zayıflamaya katkı sağlayabileceği yönünde olmakla birlikte yeşil kahve tüketiminden mucize beklememelisiniz. Doğru bir beslenme ve egzersiz programı ile gerçek zayıflamaya ulaşabileceğinizi unutmamalısınız. Piyasada çok sayıda yeşil kahve ekstreleri satan firma bulunmakta. Güvenilirlikleri konusunda iyi bir araştırma yapmadan hiçbir ürünü satın almayın. Yeşil kahve tüketiminizi günde 2 fincanla sınırlayın.

Dyt. Ayşegül Bahar
Beslenme & Diyet Uzmanı