Süt ve süt ürünlerini tüketmeyi unutmayın

Yerel bakkal ve marketlerin buzdolabı reyonlarında bulunan süt ve süt ürünleri ve yumurta sofralarımızın vazgeçilmez tüketim ürünleri haline gelmelidir. Sağlıklı beslenme planınız içinde süt ve ürünlerini tüketmeyi ihmal etmeyin. 

SÜT

Yağ içermesi dışında süt kalsiyum, riboflavin, vitamin A ve D, fosfor, potasyum,magnezyum diğer bazı vitaminler açısından önemli bir kaynaktır. Fazla yağ almak istemiyorsanız yarım yağlı olan süt ,laktoz intoleransınız varsa laktozsuz olan süt tercih edilebilir. Hatta laktozsuz ve yağı azaltılmış sütte marketlerde rahatlıkla bulunmaktadır.

YOĞURT

Yoğurt da ülkemizde yoğun olarak tüketilen kalsiyumdan zengin , proteinden zengin olan bir beslenme ürünüdür. Süt tüketemeyen kişiler yoğurt tüketerek kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Kalori dengenizi kontrol etmek istiyorsanız düşük yağlı veya yağsız olan yoğurtlar tercih edilebilir. Marketlerde satılan meyveli yoğurtları tüketirken yağsız ve şekersiz yazmasına içinde bulunduğunuz sağlık durumuna göre karar vermelisiniz. PREBİYOTİK-PROBİYOTİK yoğurtlar da hem immun sistem için hem de barsak sağlığı açısından önem taşımaktadır.

YUMURTA

Günde 1 yumurta tüketimi günlük protein ihtiyacımızın %10 unu karşılamakta ve iyi bir A,D ,B12 ,KOLİN ve fitonutrientlerden lutein ve zeaksantin desteği sağlamaktadır. Yüksek kolesterol içermesi sebebiyle kolesterol azaltılmış diyet yapanlar daha dikkatli tüketim yapmalıdırlar.

Dyt. Ayşegül Bahar
Beslenme & Diyet Uzmanı