Şekerli Gıdaları Azaltmanın Faydaları Nelerdir?

Birçok insan şekerli yiyecekleri çok fazla tüketir. Oysaki şekerin insan sağlığını tehdit eden en temel besin olduğu bilimsel pek çok araştırmada gösterilmiştir. Kendinize bir iyilik yapmak istiyorsanız şeker tüketiminizi azaltın. Fakat hala şekerden vazgeçemem diye diretenlerdenseniz en azından yazımızı okuyun ve bir kez daha düşünün.

İşte şeker alımınızı azaltmanın size sağlayabileceği faydalardan bazıları:

Göbeğinizden ve fazla kilolarınızdan kurtulursunuz:

Beslenmenize eklediğiniz her bir şeker tanesi ekstra kalori ve ekstra kilo anlamına gelir. İşlenmiş ve şekerli yiyecekleri yüksek lifli gıdalar ile değiştirdiğinizde belinizin inceldiğini çok kısa bir zamanda fark edeceksiniz.  Bunun nedeni vücudunuzun ilave şeker ile sağladığı enerjiyi göbek yağlarını kullanarak sağlamaya başlamasıdır. Şekeri azalttığınızda göbekteki yağlarınız vücudun yakıtı olarak değerlendirilecek ve böylece büyümüş göbeğinizin erimesi mümkün olacaktır.

Şeker, sizin daha çabuk acıkmanıza neden olur. Böylece gün içinde daha fazla kalori alırsınız ve bu zamanla kilo artışı yapar. Şekerli besinler vücutta dopamin artışına neden olarak da sizi şekere bağımlı hale getirir. Bu kısır döngü kilo almanızın yanı sıra genel sağlığınızı da bozar.

Daha enerjik ve ruhsal olarak daha güçlü olursunuz:

Şekerli gıdalar enerji düzeylerinizde ani artış yaratır. Şeker yediğinizde kan şekeriniz aniden yükselir, daha enerjik ve zinde hissedersiniz. Ancak bu durum kısa sürelidir. İnsülin hücrelerinize salındıktan sonra kan şekeriniz düşer.  Kan şekerinizdeki bu ani yükseliş ve düşüş sizi daha aç, karamsar ve güçsüz hale getirir. Gün içinde belli aralıklarla protein ve sağlıklı yağlar içeren yiyecekler yemek dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde zinde ve enerjik hissetmenizin yoludur.

Diş sağlığınız olumlu etkilenir:

Yiyecek ve içeceklerdeki şekerler diş çürümelerinin başlıca nedenidir.  Ağızda doğal olarak oluşan bakteriler şekerle beslenir.  Şekerle beslenen bu zararlı bakteriler zamanla diş minesine zarar verir, çürümeler olur ve diş et hastalıkları gelişir.

Cildiniz güzelleşir:

Kan şekerindeki ani yükselme ve düşüşler vücutta iltihaplanmaya ve strese neden olur.  Bu durumda cildiniz daha sağlıksız görünür. Ayrıca şeker, hücrelerdeki suyu emerek cildinizi kurutur. Şeker yerine besleyici yönü güçlü olan gıdaları tüketmek ve bol su içmek canlı ve güzel bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Kalbiniz güçlenir:

Vücutta enerji olarak kullanılmadığında şeker, trigliserit adı verilen yağ asitlerine dönüşür. Şeker tüketimi LDL’nin (kötü kolesterol) yükselmesine de neden olur.  Yüksek trigliserit ve LDL düzeyleri  kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi arttırır. Dolayısıyla şeker alımınızı azaltmak kardiyovasküler sorunlardan korunmanıza yardımcı olur.

Kaslarınız korunur:

Bilim insanları, şekerin vücutta proteinin kas içine sentezlenme yeteneğini engellediğini ve bunun yaşlandıkça artan kas kaybı ile bağlantılı olduğunu bulmuştur.  Şeker tüketiminizi azaltmak kaslarınızı korumanızı da sağlayabilir.

Zihinsel performansınız artar:

Çok fazla şeker tüketmenin bilişsel yeteneklerinizi etkileyebileceğini gösteren kanıtlar var. Bir araştırma, yüksek fruktozlu bir diyetin beyin hücreleri arasındaki iletişime zarar verebilen insülin direncine neden olarak öğrenmenizi ve hafızanızı olumsuz etkileyebileceğini göstermiştir. Şeker ayrıca, beyindeki inflamatuar stresi artırabilir ve beyin dalgalarına müdahale ederek net düşünmeyi zorlaştırabilir. Beyninizi şekerin bu olumsuz etkilerinden korumak için omega-3 yağ asitleri bakımından zengin beslenmelisiniz.

Şekeri bıraktığınızda ya da azalttığınızda yukarıdakilere ek olarak aşağıdaki hastalıklar açısından da riskiniz azalmış olur;

-Diyabet

-Yüksek tansiyon

-Kanser

-Depresyon

Karaciğer yağlanması

-Demans