Sabah İshalinin Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Sabah ishali, tuvalete çıkma ihtiyacı ile uyanmanıza ya da sabah uyandıktan çok kısa bir süre sonra aniden ve acil tuvalet ihtiyacı hissetmenize neden olabilir. Geçici olarak sabah ishali yaşıyorsanız genellikle geçici bir hastalık ya da beslenme ve yaşam şekliniz ile ilişkilidir. Fakat bu durumu her gün yaşıyorsanız, ishaliniz altta yatan daha ciddi bir sağlık sorununa işaret ediyor olabilir.

Sabah İshalinin Yaşam Şekline Bağlı Nedenleri

Sigara kullanımı: Aşırı sigara içimi ve özellikle gece yatmadan önce ya da sabah kalkar kalkmaz içilen sigara sabah ishalin  nedeni olabilir.

Alkol tüketimi: Eğer önceki akşam çok fazla içki içtiyseniz, sabah kalktığınızda gevşek ve sulu dışkılama söz konusu olabilir.

Gece atıştırma: Gece yataktan kalkıp atıştırdığınız yiyecek ve içecekler sabah ishaline neden olabilir.

Çok fazla kahve içmek: Kafein bağırsak hareketlerinin artmasını sağlar. Aşırı kahve tüketimi sabah yaşadığınız ishalin kaynağı olabilir.

İlaç kullanımı: Özellikle antibiyotikler bağırsakların sağlıklı çalışmasını bozabilir ve sabah ishalinin nedeni kullandığınız antibiyotik ya da diğer ilaçlar olabilir.

Kahvaltıda çok yemek: Uyanır uyanmaz yapılan geniş bir kahvaltı bağırsaklarınızın hareketini arttırabilir.

Sabah İshalinin Geçici Nedenleri

Aşağıda sıralanan bazı geçici durumlar sabah ishalinin nedeni olabilir:

Gıda zehirlenmeleri: Son kullanma tarihi geçmiş ya da bakteri ile kontamine olmuş gıdalar zehirleyebilir ve ishal yapabilir.

Virüs ya da bakterilere bağlı diğer hastalıklar: İnfluenza gibi virütik hastalıklar ya da bazı bakteriyel hastalıklar sabah ishaline neden olabilir.

Hamilelik: Hamilelikte değişen hormon düzeyleri sabah ishali yapabilir.

Stres: Aşırı stres bağırsak hareketlerinde değişime ve sabah ishaline neden olabilir.

Dehidrasyon: Dehidrasyon ya da vücudun susuz kalması elektrolit dengesini bozar. Elektrolik dengesizliği bağırsakların hareketlenmesine ve ishale neden olabilir.

Sabah İshalinin Uzun Vadeli Nedenleri

Hassas Bağırsak Sendromu (HBS): Kesin nedeni bilinmeyen hassas bağırsak sendromu stres ya da bazı gıdaların tüketimi ile ilişkili olabilmektedir. Bir çalışmada anksiyete, depresyon ve HBS arasında ilişki olduğu belirlenmiştir.

İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları: Bağırsaklarda iltihabi durumlar ishale neden olabilir. İnflamatuar bağırsak hastalıkları arasında Chorn hastalığı ve ülseratif kolit sayılabilir.

Alerjiler: Bazı yiyecek ya da içeceklere alerjisi/duyarlılığı olanlarda bağırsaklar tahriş olabilir ve bu da sabah ishaline kaynaklık edebilir.

Sabah İshali Çözüm Önerileri

Sabah ishaliniz sigara, alkol kullanımı, gece atıştırmak ya da çok fazla kahve tüketmek gibi yaşam tercihleriniz ile ilişkiliyse bunları azaltmak ya da tamamen kesmek iyi bir çözüm yoludur.

Sabah ishalinizin nedeni alerjiniz olan bir yiyecek ise onu diyetinizden çıkarmalısınız.

İshalinizin nedeninin Hassas Bağırsak Sendromu ya da İnflamatuar Bağırsak Sendromu olduğunu düşünüyorsanız bir hekime danışmalısınız. Eğer böyle bir hastalık teşhis edilirse, şikâyetlerinize ve tanınıza yönelik uygun tedaviler belirlenebilir.