Mukoza Hastalığı

Çölyak hastalığı (Gluten enteropatisi)

Çölyak hastalığı ince barsak mukozasının tutulumu ile karakterizedir. Gluten içeren besinlerin alımından sonra glutenin bir parçası olan gliadine intolerans nedeniyle oluşur. Her gluten içeren besin tüketimi sonrası barsak hareketleri artar ve kronikleşmiş ishal oluşur. Buna bağlı olarak barsaktan besinlerin emilimi azalır ve hızlı kilo kayıpları görülür. İyileşmeyen bir hastalıktır. Glutensiz beslenme ile kilo kontrolü ve yaşam şekli belirlenmelidir. Bu şekilde %80 başarı sağlanır. 

BESLENMEDE NELERE DİKKAT EDİLECEK

Gluten içeren yiyecekleri beslenmenizden çıkarmalısınız. Bunlar;buğday,çavdar,arpa ve unlarından elde edilen besinler (makarna,ekmek gibi)dir. 

Serbest olarak: Pirinç, mısır, baklagiller, gluteni ayrılmış buğday nışastası, sebzeler ve meyveler gönül rahatlığı ile yenilebilir. Vitamin ve mineral yetersizlikleri görülebilir ek olarak almanızda fayda vardır. 

Günümüzde glutensiz bir çok ürün vardır. Marketlerde glutensiz ürünlerin kendine ait bir standı bile bulunur. Marketlerden aldığınız paketlerin üzerini mutlaka okumalı (gluten free veya glutensiz) ibaresini görmelisiniz.

Dyt. Ayşegül Bahar
Beslenme & Diyet Uzmanı