Diyet yapmak mı? Yeterli ve dengeli beslenme bilinci geliştirmek mi? Önemli…

İnsanın her aklına gelen gıdayı yemesi sağlıklı beslendiği, çok zayıf veya kilolu olması da sağlıklı beslendiği anlamına gelmez. Özellikle günümüzde moda olan 0 beden tutkusu da sağlıklı beslenen insan anlamına gelmez. Dünya sağlık örgütü(WHO) sağlıklı insanı şöyle tanımlar: ruhen bedenen ve fiziksel olarak sağlıklı olan insan sağlıklıdır demektir.

Yeterli ve dengeli beslenebilmek için CHO,protein, yağ, vitamin ve minerallerin yeterli olarak alınması gereklidir. Bu besin öğelerinin miktarı kadar tüketilen çeşidi, pişirme yöntemleri, saklama koşulları, üretim şekilleri de sağlıklı beslenmeyi etkileyen faktörlerdir.

SAĞLIKLI BESLENME MARKETTEN BAŞLAR , MUTFAKTAN GEÇER İNSANIN ZİHNİNDE BİTER.

İnsanın yaşamı için 50’ ye yakın besin öğesine gereksinimi vardır. İnsanın, sağlıklı büyüme ve gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için bu öğelerin her birinden günlük ne kadar alınması gerektiği belirlenmiştir. Bu öğelerin herhangi biri alınmadığında, gereğinden az ya da çok alındığında,büyüme ve gelişme engellenir, sağlık bozulur. Gereğinden fazla besin tüketilirse, çok alınan bazı öğeler vücutta yağ olarak depolandığından sağlık için zararlı olur. Bu duruma Dengesiz Beslenme denir.

Dengesiz beslenmenin önlenmesinde beslenme eğitimi ile sağlıklı beslenme bilincinin kazandırılması büyük bir önem taşır.

Besin öğeleri vücudun gereksinmesi düzeyinde alınamadığında YETERSİZ BESLENME oluşur.

Her bireyin sağlıklı beslenme özellikleri farklıdır. Kişiye özel olan bu durum üniversitelerin sağlık bilimleri fakültesi beslenme ve diyetetik mezun olan beslenme uzmanlarına danışarak alması sağlıklı yaşam sürmeleri açısından büyük önem taşır. Sağlıklı beslenmeye market alışverişimizde başlayıp ,mutfağımızda yemekleri pişirme yöntemleri ile pekiştirmemiz gerekir. Sağlıklı yemekler pişirmek pişirdiğiniz yemekten sonsuz miktarda tüketmeniz anlamına gelmez 🙂

Sağlıklı yemekler vücut fonksiyonlarınızı düzenler ve hücrelerinizi yeniler…unutmayın alınan fazla kalori (sağlıklı pişirilmiş bir yemek dahi olsa) her zaman size kilo olarak geri döner…Kilo da vücut fonksiyonlarını etkileyerek hastalıklara davetiye çıkartır …

Dyt. Ayşegül Bahar
Beslenme & Diyet Uzmanı