Soğuk Su İçmek Kötü Müdür?

Yeterli su içmek, fiziksel ve zihinsel sağlığımızı sürdürebilmek için yapmamız gereken birincil önemdeki beslenme alışkanlığıdır. Her gün yeterince su tüketmek, sindirim ve metabolizma dahil tüm vücut fonksiyonlarını desteklemek, atıklardan kurtulmak, normal vücut sıcaklığını korumak, organları ve dokuları sağlıklı tutmak için çok önemlidir. Kişiden kişiye sıvı gereksinimi değişmekle birlikte herkesin en az 2 litre su içmesi günlük sıvı ihtiyacını doğru şekilde karşılamak için şarttır.

Suyun hangi sıcaklıkta içilmesi gerektiğine ilişkin farklı görüşler bulunmakta ve bazıları soğuk su içmenin sağlık üzerinde bazı olumsuz etkileri olduğuna inanmaktadır. Özellikle yaz aylarında serinlemek için buzdolabından çıkardığımız suyu içmek gerçekten bize zarar verir mi?

Soğuk su içmenin olası zararları

Soğuk su içmenin vücudu olumsuz etkileyebileceğini gösteren bazı çalışmalar bulunmaktadır. Bunlardan biri 1978 yılında 15 katılımcı ile yapılan bir çalışmadır. Çalışmada soğuk suyun geniz mukozasını kalınlaştırdığı ve solunumu güçleştirdiği belirlenmiştir. Bunun aksine tavuk çorbası ve sıcak suyun insanların daha kolay nefes almasına yardımcı olduğu görülmüştür. Özellikle soğuk algınlığı ya da grip iseniz soğuk su içmek tıkanıklığınızı kötüleştirebilir.

Bazı sağlık durumlarının soğuk su içilmesiyle kötüleştiğine dair de bazı blimsel veriler bulunmaktadır. 2001 yılında migren hastaları üzerinde yapılan bir çalışmada soğuk su içmenin migreni kötüleştirdiği belirlenmiştir.

Yutma ve çiğnemeyi zorlaştıran ve nadir görülen akalazya hastalarınında da soğuk su içmenin durumu kötüleştirdiği ve aksine bu kişiler sıcak su içtiklerinde yemek borularında yatışma ve rahatlama kaydedilmiştir.

Eski Çin tıbbında sıcak yemekle soğuk su içmenin vücutta dengesizliğe neden olduğuna inanılmaktadır. Bu nedenle bu kültürde yemeğin yanında sıcak su ya da çay ikram edilir.

Soğuk su içmenin olası faydaları

Soğuk su içmenin bazı durumlarda faydaları olabilir.

Egzersiz sırasında soğuk su içmek daha başarılı bir egzersiz süreci geçirmeye yardımcı olabilir. Bunu sağlamasının muhtemel nedeni aşırı ısınan vücut ısısını doğal düzeyine düşürmeye yardımcı olmasıdır.

Suyun sıcaklığı ne olursa olsun su içmenin vücuda daha fazla enerji sağladığına dair bilimsel verile bulunmaktadır.

Şekerli sıvılar yerine su içmek, içtiğiniz su daha soğuk olsa bile sindirim açısından daha sağlıklıdır ve sağlıklı kiloda kalmaya yardımcı olur. Soğuk su içmek vücudun doğal ısısını korumak için fazladan birkaç kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Ancak soğuk su içmenin güçlü bir kilo verme arası olduğunu söylemek yanıltıcıdır.

Ilık su soğuk sudan daha mı iyidir?

Ilık su içmek, sindirime yardımcı olabilir. Dolaşıma yardımcı olarak vücudun toksinlerden daha kolay kurtulmasında rol oynar.

Ilık ya da sıcak su içmek daha az susuz hissedilmesini sağlar. Bu durum özellikle sıcak havalarda, aşırı terlendiğinde risk oluşturabilir. Eğer ılık su içiyorsanız susuz hissetmeyi beklemeden su tüketmeye devam etmelisiniz.

Sonuç

Soğuk su içmenin insanlar için kötü olduğunu gösteren çok az bilimsel kanıt vardır. Aslında, daha soğuk su içmek, egzersiz performansını artırabilir, özellikle sıcak ortamlarda ve egzersiz yaparken daha iyi olabilir.

Bununla birlikte, soğuk su içmek, yemek borusunu etkiler ve bu konuda hassas olanlarda durumu kötüleştirebilir. Buz gibi su içmek, bazı insanlarda, özellikle migren ile yaşayanlarda baş ağrısına neden olabilir.

İnsanlar, sıcaklıklarına bakmaksızın yeterince su aldıklarından emin olmalıdır ve her gün en az 2 litre su içmeye özen göstermelidir.