A Vitamini Cilt Kanseri Riskinizi Azaltabilir mi?

Dengeli beslenme, tüm besin ögelerinden olduğu gibi sağlık için gerekli olan vitaminlerin yeterli miktarlarda alımını gerektirir. A vitamini de vücudun genel sağlığını korumak için alımına özen gösterilmesi gereken vitaminlerden biridir.

A vitamini göz, üreme ve cilt sağlığını güçlendirmenin yanı sıra vücudun büyüme ve gelişimi destekler.

A vitamininin hayvansal kaynakları arasında yumurta, süt, tavuk ve hindi eti ile karaciğer bulunmaktadır. Hayvansal kaynaklı A vitaminine retinol denir.

Beta karoten, alfa karoten ve beta kriptoksantin formlarındaki A vitamini ise bitkisel kaynaklı besinlerde bulunmaktadır. İyi A vitamini kanyağı olan bitkisel gıdalar arasında havuç, tatlı patates, kayısı, kavun, papaya, bal kabağı, yeşil yapraklı sebzeler, lahana ve brokoli sayılabilir.

Beslenme ile yeterli A vitamini alamayanlar A vitamini takviyesi kullanmayı düşünebilirler fakat erkekler günde 900 mikrogram ve kadınlar günde 700 mikrogramı aşmamalıdır.

Her ne kadar A vitamininin cildin genç ve esnek görünümüne katkı sağladığı, cilt hücrelerinin sağlıklı büyümesi ve olgunlaşması için gerekli olduğu bilinse de cilt sağlığı açısından başkaca faydaları olduğu konusundaki bilgiler günümüze kadar oldukça sınırlı kalmıştır. Fakat ABD ve Güney Kore’de iki üniversitenin ortak olarak yürüttüğü yeni bir çalışma A vitamininin cilt kanserlerini önlemede rolü olabileceğini ortaya koyarak bu alanda yapılacak başka çalışmalar için umut vermiştir.

A Vitamini Cilt Kanseri İlişkisi

Cilt kanserleri arasında en yaygın görülen türlerden biri olan kutanöz skuamöz hücreli karsinom her yıl milyonlarca kişinin yaşamını tehdit etmektedir. Özellikle açık tenli kişiler daha fazla risk altındadır. Oldukça yaygın görülebilen bu kanser türüne karşı önleyici stratejiler bulmak da hayati önem taşımaktadır.

Bu yeni araştırmadaki hedef A vitamini ve karotenoid alımı ile daha düşük bir kutanöz skuamöz hücreli karsinom riski arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemek olmuştur.

Yaş ortalaması yaklaşık 50 ve iki ayrı çalışma grubunda olan 75.000 kadın ve 50.000 erkeğe ait veriler araştırma kapsamında incelenmiştir.

Kişilerin verileri 26 yıl boyunca değerlendirilmiş ve iki ayrı çalışma grubunda bu süre içinde toplamda 3.978 cilt kanseri vakası tespit edilmiştir.

Araştırma analizlerinde A vitamini en yüksek düzeyde olanlarda kutanöz skuamöz hücreli karsinom riski en düşük olarak belirlenmiştir.

Çalışmada; A vitamini, retinol ve diğer bazı karotenoidlerin (beta kriptoksantin, likopen, lutein ve zeaksantin) alım düzeyleri yüksek olan erkeklerin ve kadınların skuamöz hücreli karsinom riskleri de daha düşün bulunmuştur.

Ayrıca riski düşüren A vitamini kaynaklarının çoğunlukla takviyeler ya da hayvansal gıdalar değil sebzeler olduğu da araştırmanın bir diğer önemli bulgusu olmuştur.