Irritabl barsak sendromu (IBS)

Irrıtabl barsak sendromu (IBS)yaşam süresini etkilemez. Stresle mücadele edemiyorsanız sizin için kaçınılmaz bir hastalık olabilir. En büyük düşmanı strestir. Sık görülen bir gastrointestinal sistem hastalığıdır. Kolon ya aşırı çalışır ya da az çalışır. IBS olan kişilerde anatomik veya organik bir bozukluk yoktur. IBS barsak fonksiyon bozukluğudur. Geniş spektrumlu bir hastalık olduğundan dolayı üç şekilde seyreder.

IBS’li kişilerde semptomlar genelde ; Kronik kabızlık ve karın ağrısı, abdominal gerginlik hissi şeklinde veya Kronik sulu diyare,genellikle karın ağrısı yoktur veya her iki semptom bir arada dönüşümlü yaşanabilir. Ancak belirgin bir tedavisi veya ilacı yoktur. Multidisipliner bir tedavi yaklaşımı ile tedavi almanız hastalıkla mücadelenizi kolaylaştırır.

BESLENMEDE NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ? 

Yeterli uyku, düzenli yemek egzersiz yapılması önemlidir. Beslenme programınıza şikayetlerinizi anlatarak bir beslenme uzmanından özel yazılmış program alarak karar vermelisiniz. Programınızın yağ, protein, CHO, enerji düzeyleri dengeli olmalı takipler sırasında beslenme programınızı şekillendirmelisiniz. Çünkü besinlere karşı verilen barsak hareketleri tepkileri kişiden kişiye değişir. 

Kabızlık ve ishal durumunuza göre özellikle tam buğday veya çavdar ekmekleri tüketilmeli, öğün sayısı arttırılmalı,gaz yapıcı besinlere (lahana,turp,kuru baklagiller) dikkat edilmeli (semptomlara bağlı olarak) karbonatlı içecekler, alkol, sigara, acılı baharatlar tüketilmemelidir. Çiğ sebze ve meyva,süt ürünleri bazı kişilerde semptomları attırdığı için denenerek tüketilmelidir. İntolerasınız olduğunu düşündüğünüz gıdaları beslenmenizden çıkarmalısınız.

Dyt. Ayşegül Bahar
Beslenme & Diyet Uzmanı