Kalp sağlığı bebeklik yıllarında başlıyor

KALP SAĞLIĞI BEBEKLİK YILLARINDA BAŞLIYOR
Bebeğinizin kalp-sağlığını ve beslenme alışkanlıklarını doğumla beraber geliştirin.4-6 ay arasında diğer besin kaynaklarını vermek için acele etmeyin. İlk yıl mutlaka emzirin. Bebeğiniz altı aylık olmadan (eğer başka beslenme problemleri yoksa) ek gıdalara başlamayın ,başladıktan sonra da meyve ve sebze sularını belirli dozlar ile başlayın. Bebeğinizi fazla beslemeye çalışmamalı veya o aç değilse yemeğini bitirmesi için zorlayıcı olmayın.Bebeğiniz vücuduna yeteri kadar gıdasını alıyordur zaten. Başlangıçta onu nasıl alıştırırsanız hayatı boyunca o gıdalara karşı sempati duyacaktır. Farklı ve besleyici lezzetleri mutlaka denetin. İlk denemede yemeği beğenmezse bile daha sonra denemeleri tekrar tekrar uygulayın. Sağlıklı gıdalar verin.Ve sadece kalori sağlamak için KİLO alsın diye, genel besin değeri olmayan zararlı gıdaları vermekten kaçının. Unutmayın sağlıklı bir bebek sağlıklı bir gelecek demektir.

BİR KİŞİYE VEREBİLECEĞİNİZ EN GÜZEL HEDİYE SAĞLIKLI BİR KALP İÇİN NASIL BESLENMELİ KONULU BİR MAKALE OLABİLİR

14 Şubat Sevgililer Günü geçti ancak sevgilinize ve çocuklarınıza onların da çocuklarında uygulayabileceği doğru kaynaklı beslenme bilgilerini hediye edin .

Araştırmalar arterler de yağ birikiminin çocukluk çağında başladığını ve daha yüksek kan kolesterol düzeylerine ulaşmanın çocukların okul çantalarında tükettikleri gıdalarla ciddi oranda etkilendiğini ve okullarda uygulanan yemekhane menülerinin de bu sonuçlarda muhtemel olduğunu göstermiş.
Bu nedenle, Amerikan Kalp Derneğinin yaptığı bir çalışma çocuklara ve gençlere aşağıdaki tavsiyeleri sunuyor bizim de ülkemizde bu uygulamaları titizlikle anne ve babalar olarak okul yönetimleri ile paylaşarak çocuklarımızın sağlığını etkileyen bu konuda yapacaklarımızı göz ardı etmememiz gerekiyor:

• Sigara kullanımı: bunu kesinlikle yasaklayın.
• Yüksek tansiyon:belirlemek ve takip etmek gerekli.
• Obezite: bunu önlemek veya ağırlığı azaltmak dengede tutmak sık kilo alıp vermesini engellemek.
• Diyabet: ailede varsa çocuğunuza bu konuda dikkat etmesi gerektiğini anlatmak.
• Hareketsizlik: Haftanın belirli günlerin de düzenli aerobik egzersiz (30 ile 60dakika), teşvik etmeliyiz.

Aynı zamanda bunlara ek olarak çocuklar, her gün yeterli meyve ve sebze yemeli.
Doymuş yağ, trans yağ ve kolesterol düşük gıdaları tercih etmeli.
Kalp ve damar sağlığı için ve kabul edilebilir kankolesterol düzeylerini takipte tutmak için 2-19 yaş grubu çocuklarda kolesterol ve ldl kolesterol düzeylerinde olması gereken aralıklar şöyledir.
Total Kolesterol düzeyleri (mg / dL) LDL Kolesterol(mg / dL)
200 Yüksek 130 daha fazla veyadaha büyük
170 -199 Sınırda 110-129 için
170 den az Kabul edilebilir 110dan az

Dyt. Ayşegül Bahar
Beslenme & Diyet Uzmanı