Aşırı Egzersiz Yapıyorum Ama Kilo Veremiyorum!

Çok fazla spor yaparak ya da çok yoğun fiziksel aktivitelerde bulunarak kilo vermeyi düşünüyorsanız bunun tek başına işe yaramayacağını gösteren yeni bir araştırmanın sonuçları yayınlandı. Bulgulara göre yoğun fiziksel aktivite yapıldığında vücut belli bir noktadan sonra kilo vermeyi durduruyor.

New York Üniversitesi tarafından 5 ülkede (ABD, Jameika, Güney Afrika, Seyşeller ve Gana), 332 (%55 kadın) kişi üzerinde gerçekleştirilen çalışmada deneklere 7 gün süresince aktivite ve kalori ölçümü yapan cihazlar takılarak fiziksel aktiviteleri ve bu süre zarfında yaktıkları kaloriler hesaplandı.

Araştırmacılar daha fazla hareket edenlerin daha fazla kalori yaktıklarını ancak bunun belli bir seviyeye kadar gerçekleştiğini belirlediler. Denekler arasındaki en aktif kişilerin onlardan daha az fiziksel aktivitesi olan kişilerden daha fazla kalori yakamadığı görüldü.

Araştırmacılara göre fiziksel aktivite çok fazla gerçekleştirildiğinde vücut kalori yakımını durdurarak bu aşırı duruma tepki gösteriyor ve adapte oluyor. Yetersiz fiziksel aktivitenin sağlığı negatif yönde etkilediğini, fazlasının ise vücut tarafından kalori yakımının durmasına yol açtığını belirten araştırmacılar, bu sebeple aşırı egzersiz yapan kişilerde kısa vadede kilo verildiğini ama orta ve uzun vadede bunun gerçekleşmediğini söylüyorlar.

Bu araştırmanın sonuçları gösteriyor ki sadece aşırı egzersiz yaparak kilo vermek pek mümkün değil. Kilo vermek isteyenlere “daha fazla hareket” mesajı vermenin tek başına yetersiz olduğu açık. Kilo vermek için öncelikle kişinin beslenmesindeki hataların belirlenmesi ve beslenmesinde buna uygun değişiklikleri yapması gerekiyor. Egzersiz ise hem kilo vermeye katkısı hem de genel sağlığı olumlu etkilemesi sebebiyle yaşamımızın bir parçası olmalı.

Aşırı egzersiz yapmak nasıl vücut tarafından kalori yakımının durmasına neden oluyorsa aynı durum çok düşük kalorili diyetler için de geçerli. Örneğin 800 kalorilik bir diyet uyguladığınızda da benzer bir tablo karşımıza çıkıyor. İlk zamanlar hızla kilo verilirken sonrasında vücut bu kıtlık durumuna adapte olarak kilo vermeyi durduruyor.  Her iki durumda da mevcut uygulama değiştiğinde çok hızlı kilo alımı gerçekleşiyor. Yani aşırı fiziksel aktivite yaparken bunu bir anda bırakmak ya da enerjisi çok düşük bir diyet uygularken normal kalorili bir diyete geçildiğinde hızlıca kilo alınıyor.

Yaşamı her alanında olduğu gibi beslenme biliminde de denge çok önemlidir. Bu açıdan bakarsak kilo vermek için ideal bakış açısını şu şekilde açıklayabiliriz. İlk olarak bakmamız gereken şey günlük ne kadar kalori aldığımız. Aldığımız kalori günlük ihtiyacımızın çok üzerinde ya da çok altında olmamalı. Sonrasında ise kilo vermek için aldığımız kalorinin biraz daha fazlasını yakmamızı sağlayacak kadar fiziksel aktivitede bulunmak. Tabii ki kalori hesabı yaparken beslenmemizin sağlıklı bir içerikte olmasına dikkat ederek bunu gerçekleştirmeyi unutmamalıyız.